Žiju anebo přemýšlím o životě? Život a jeho smysl

Žiju anebo přemýšlím o životě? Život a jeho smysl

IMG_1254

Od malička se učíme, jak funguje ten svět okolo nás.

Jak ale funguje náš vnitřní svět se učíme až k tomu dospějeme sami. (Nechci nikoho podceňovat, zajisté existují i jedinci, kteří měli možnost se tomuto naučit již ve vlastní rodině a pro ty tento článek asi nebude nic zajímavého.) Dostala jsem se k otázce po smyslu života.

Když se zeptáme, po čem v životě toužíme? Často se dostaneme k tomu, že si přejeme být šťastní.

Jak chápeme rozumem štěstí a jak ho vnímáme

Mohlo by se nám zdát, že šťastní budeme:

  • až budu mít dost peněz. Kolik?
  • až budu mít klid. Po smrti?
  • až budu mít děti
  • až odejdou děti z domu
  • až budu v důchodu
  • až se manžel změní…

Naše mysl hledá neustále jakási ujištění, stále chce něco hodnotit. Někdy není vůbec jednoduché orientovat se v tom nekonečném množství našich myšlenek, kterými nás mysl zahlcuje. Když se bráníme, žádá si přesto naše uznání. Dejme jí ho, ale nenechejme se jí řídit.

Jiná část našeho já, jak to chápu já, rozumí štěstí jakoby pocitově. Jsem šťastný, rovná se, mám pocit, vím, že žiju. Smyslem života je tedy žít 🙂 Buďme tedy co nejvíc sami sebou bez posuzování a pocitů, že nejsme v pořádku. Každý z nás je divný, trapný a líný, stejně tak jako vášnivý, spontánní a hravý. A taky cokoliv jiného v různém poměru.

Hlavně o sobě tolik nepřemýšlet. Vždy říkat NE dokonalosti. Čteme někdy spoustu knížek (nejsem vyjímkou) a máme pocit, že až si přečteme tu pravou, „budeme už vědět“. Jaké by to bylo, kdybych…A pak objevíme další zajímavou knihu. Jaké by to bylo zjistím, když to „kdyby“ zrealizuji. Nebo?

Takže já jsem přišla na tohle.

Smyslem života je užívat jak nahoře tak dole. Vědět, že vše trvá jen nějakou chvíli. Smyslem života je dělat věci, které nám přinášejí radost. Takové věci a taková já pak dělám radost i okolí a celému světu!

Smyslem života je být pravdivý sám k sobě. Cha tolik moudra najednou 🙂

Ahoj Petra

P.S. Doporučuji k tématu knihu Radikální upřímnost, Centrum změn

 

 

Petra je obdivovatelkou života s osobní svobodou a lehkostí. Můj příběh si přečtěte zde >>