Debordelizace nejenom hlavy

Debordelizace nejenom hlavy

Letošní rok tak nějak ve vlnách, pomalu a postupně vyklízím a zbavuji se. Dle přitažlivého trendu MINIMALISMU a Zázračného úklidu. Bohužel mi také znovu na druhé straně přibývá. Úklid nikdy nestál na prvním místě mého žebříčku hodnot. Spíše na posledním, nejčastěji uklízím těsně před domluvenou návštěvou. Nebo jednou za měsíc v období těsně před menstruací jako prevence, abych někoho neuškrtila.

Že prý je dobře se zbavovat nejenom věcí, ale také myšlenek a těch zaručených pravd, co se hemží v mediích a našich hlavách. Četli jste knihu od Ivo Tomana: Debordelizace hlavy?

Kromě názvu jsem si zapamatovala i citát: “ Prvním krokem k tomu, jak žít bez dilemat, je uvědomit si své základní hodnoty.“ Vědět kam v životě směřuju. O tom bude asi jeden z dalších článků. Jelikož se tímto tématem již delší domu zaobírám. A vím, že je část populace cca 1/8, která to má stejně, ha.

Udělat místo pro nové

Slyšela jsem, že pro nové věci, sny, zážitky a poznání je potřeba nejprve udělat místo.

Jinak prostě nic moc nepřichází, když není místo kam. Vždycky jsem žila obklopená věcmi. Měla jsem pocit, že nemůžu nic vyhodit. Mohlo by se mi to přece hodit a pak bych to neměla! Kupovala jsem stále nové a nové boty, taky oblečení, knihy, …

Psala jsem si poznámky na papíry, papířečky a ještě další poznámečky na jiný papír, tiskla všechny možné zajímavosti, co se mi určitě děsně hodí a mohla bych na ně jinak přeci třeba zapomenout. A tohle všechno se kupilo a kupilo a už jsem to neměla kam dávat. Tak se koupila nová skříň přece.

Pokud to ve společné domácnosti někomu vadilo a něco vyhodil, byla jsem většinou vzteklá, jak si to mohli dovolit. Zrychlil se mi tep, bolelo mě u srdce a svíral se mi žaludek, když něco letělo do koše. A nechápala jsem jak ostatní můžou?!

Za život už jsem se několikrát stěhovala a pravda je, že až při tom posledním před rokem jsem si tak nějak říkala, že těch věcí je opravdu moc:) 

Několik krabic jsem dala do sklepa s tím, že si to někdy přeberu a roztřídím..(Nedávno k tomu došlo a v podstatě všechno jsem vyhodila. Zjistila jsem, že jsem ani nevěděla, co všechno tam bylo a vůbec mi to nechybělo). Několik dalších pěkných věcí, které ještě jiným mohou dobře posloužit, jsem darovala a některé nové kousky jsem ještě prodala přes inzerát.

Vzniklo tak několik pytlů věcí a papírů, krabic knih a úžasně se mi ulevilo! Cítila jsem opravdu příval svěží nové energii a svobodu. Jakoby ze mě spadl balvan, byla jsem lehčí a volnější. Nevybavuju si, že bych litovala jediného kousku, který odešel pryč. Kéž by to bylo takto do budoucna vždy, alespoň čas od času.

Namísto dvou šatních skříní jsem si koupila (za pár korun a odvoz) jednu pěknou dřevěnou a v ní mám jakž takž přehledno. (Úhledné komínky u mě ovšem nehledejte, ty vydrží maximálně týden po takovéto proceduře, pokud je vůbec vytvořím. Nejsem prostě ten typ).

Stejně tak jsme protřídili knihy, hračky a dále postupuju přes lednici, koupelnu k šuplíkům. K tomuhle mě inspirovala Marcela Sobotová s projektem o Minimalismu, když jsem vyhrála její emailový kurz.

Když sedím na křesle a nerozptyluje mě pohled na kupičku papírů, knih a vypraného prádla,  jsem klidnější a často mě pak napadají kreativní nápady. Už to pak není o tom, kam s těma věcma, ale třeba co nového ze sebe můžu dávat dál .

Když se na tu debordelizaci podíváme zeširoka

Ráda vyhazuju  nejrůznější „pravdy“, které jsem se dříve o fungování světa a o sobě naučila:

  • Nejdřív práce, potom zábava.
  • Když se budeš takhle chovat, nikdo tě nebude mít rád.
  • Peníze kazí charakter. Kdo šetří má za tři.
  • Život není fér, tak si zvykej.
  • Užij si život, dokud nemáš děti.
  • Já své názory neměním, jsem zásadová.
  • Proč zase já, co jsem komu udělala?
  • Co si o nás kdo pomyslí?

Stejně tak jsem se doslova nabila novou energií, když jsem si uvědomila, že záleží jen na nás co si myslíme a jakou tomu dáme energii. Že jsem  svobodnou bytostí a to mi nikdo nemůže vzít. Takže závěrem doporučuji: Udělejte si pro sebe čas a třiďte, vyhazujte, prodávejte, darujte, zbavujte se. A pokud možno i nezdravých ustrašených myšlenek. A pozorujte co nového krásného k Vám přichází 🙂

V jednoduchosti je krása

Jestli se v tomto konkrétním případě jedná o další vnitřní program: „Je lepší nic nemít, alespoň s tím nemáš starosti“ anebo o jiný:„Více zážitků, méně věcí“ či „V jednoduchosti je krása“ to se teprve ukáže. Možná 🙂

Ahoj Petra

Petra je obdivovatelkou života s osobní svobodou a lehkostí. Můj příběh si přečtěte zde >>