Auu to pálí! Co mají společného čarodějnice, upalování, plodnost a já?

Auu to pálí! Co mají společného čarodějnice, upalování, plodnost a já?

 

PŘESTAŇTE UPALOVAT ČARODĚJNICE!

Upalování čarodějnic se mě niterně dotýká a bolí mě to.  Pokud dočtete až do konce, přiblížím vám o co jde. Upalování moudrých a mocných žen zaživa. Strach ze znalosti magie přírodních sil a starodávných rituálů a z bohování (prosba o vyjevení toho, čeho si objekt žádá).

Novodobou tradici pálení čarodějnic k nám přitáhlo prý křesťanství, stejně jako posuzování co je dobré a co je špatné. Od té doby se nám nevyhýbají silné pocity viny, které s sebou přinášejí vlnu strachů, odsuzování a následné agrese, ponižování a zloby.

Lidové zvyky jsou fajn, ty co jsou spojené s přírodou, s jejím každoročním cyklem a dávají tudíž hlubší smysl. Pod jakým názvem svátku znáte 30. duben? Pálení čarodějnic, Noc čarodějnic, Čarodějnický šabat, Filipojakubská noc, Valpuržina noc, May day, Rudemas, Giamonios, Bhealltainn, Belonesovy ohně nebo Beltain? Pohanský svátek se prý původně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem.

Lidové zvyky a dnešní oslavy

Beltain– vznikl od slova „bel“ (jasný, zářící) a „tine“ (oheň), je keltský svátek plodnosti, života a jara slavený v noci z 30. dubna na 1. května.  Dříve se uctíval Belenus, sluneční bůh, vládce Slunečního ohně a také léčivých vod, mocný ochránce. Na počest tohoto boha se v předvečer 30. dubna zapaloval posvátný oheň, jenž byl nejdůležitějším atributem tohoto svátku.  Nejprve se zhášely ohně v celé obci, aby mohly být později zažehnuty od ohně hlavního, nového. Oheň symbolicky čistí od neduhů a nečistých myšlenek, které se mohly nakupit v temném období zimy.  Někdy byl dobytek hnán mezi ohni, aby se očistil a zaručilo se, že bude po zbytek roku zdravý. Kromě očišťování měly také zaručit plodnost – jak půdy a dobytka, tak i lidskou.

Tato keltská slavnost byla i tradičním svátkem milenců, kteří se vzájemně obdarovávali věncem z březového proutí, což mělo asi stejný význam, jako dnešní zásnubní prstýnky. Spojení Boha a Bohyně oslavujeme i dnes, takže se tančí, zpívá, zapalují se ohně a pije medovina a víno. Staví se ozdobené májky, opletené květinami a barevnými stužkami, nejčastěji červenou a bílou, které opět symbolizují boha a bohyni. V předvečer Beltain se milenci vydávali do přírody, květen byl svátkem milostných her, z čehož pravděpodobně pochází zvyk polibku pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

 

A tak proč mě tak bolí představa pálení čarodějnic?

Letos jsem se zúčastnila víkendového semináře Duše zná svůj talent od Táni Havlíčkové, jejíž e-book jsem četla před rokem a půl a i podle jejího testu jsem se neuměla tenkrát stylově zařadit. Pendlovala jsem mezi ležérkou a rebelkou. Po prvním seminářovém dni cestou v tramvaji jsem se rozbrečela, že jsem asi úplně jiný druh ženy, a to romantička, která si nedovolí cítit slabost a celý večer jsme si na tohle téma pak povídaly s kamarádkou.

Druhý den jsem obrečela, že jsem dle Táni jasná avantgardní čarodějka. Vlastně se mi moc ulevilo po tomhle zjištění. Ono to vlastně žádné nové zjištění nebylo. Jak by taky mohlo, když je to řeč mojí duše, že? Ale úlevné bylo to dovolení si prožívat sebe sama, tak jak jsem. Konečně jsem si dovolila být tou „ušmudlanou, vykajdanou, rozcuchanou bláznivkou, která musí mít vždycky všechno jinak, má v sobě chaos, miluje souznění s přírodou a příčí se jí umělotina, přetvářka, pravidla a zkostnatělý řád, který nedává smysl.“

Avantgardní čarodějky jsou všechny ty duše, které jsou silně napojené na přírodu, mají léčivé ruce, jsou velmi tvořivé a mají kreativní nápady. Kreslení, malování, keramika, sochaření, háčkování, pletení, šití, výroba šperků a barefoot obuvi. Vše podomácku vyrobené: marmelády, bylinkové čaje, sirupy, pesta, jogurt, sušené ovoce, mošty, klíčení, zavařování zeleniny, domácí pečivo, no všechno ekobio 🙂 Samoržejmě jsou to i všechny dámy s nejrůznějšími schopnostmi přírodního léčitelství, telepatie, práce s energií, věštění a další vědění.

Táňa píše ve svojí knize Móda a duše aneb klíč k sobě: „Prostě avantgardní žena je přesně tou bábou kořenářkou, která kdysi žila v absolutním souznění s přírodou. Ona a příroda byly jedno. Právě a jen ona uměla najít lék na každou bolístku, uměla rovnat kosti, pomáhala při porodech, věděla, kde najít právě tu bylinu, kterou nemocný potřeboval.“

Jak říká Táňa, fashion terapeutka: naše poslání je léčivé 🙂

Takže prosím neupalovat, oslavovat ano.

Inspirace a přehled o nás avantgardních čarodějkách jsem sestavila na Pinterest a je k nahlédnutí zde: Bydlení, oblečení, tedy naše druhá kůže a celkové naladění.

Krásné svátky a krásné jaro přeje Petra

P.S. A když jsme u těch mýtů, tohle jsem se dověděla před chvílí: tam, kde roste spolu dub, jasan a hloh, je možné o Beltinské noci spatřit skřítky. Nevěříte? Tak to zkuste!

Petra je obdivovatelkou života s osobní svobodou a lehkostí. Můj příběh si přečtěte zde >>